VII.2. Змагання з двоборства

1. Загальні вимоги до проведення змагань.
Офіційні змагання з двоборства складаються з двох вправ: біг із собакою на відстань1500 м; подолання із собакою 300 метрової смуги перешкод (на смузі перешкод розташовані: легкоатлетичний бар’єр, глухий паркан, сходи, ділянки гранатометання і переповзання, окоп, бум).

2. Учасники змагань.

Форма одягу спортсменів:
1) для виконання вправи з бігу з собакою на відстань 1500 м – майка і труси або спортивний одяг, легкоатлетичне взуття;
2) для виконання вправи з подолання 300 метрової смуги перешкод – спортивний одяг, який прикриває лікті та коліна, легкоатлетичне взуття.

Для виконання вправи з бігу з собакою на відстань 1500 м на собаці має бути м’який нашийник або шлея конструкції, що не сковує рухів собаки. Для виконання вправи з подолання 300 метрової смуги перешкод – м’який нашийник. Довжина повідця – 2,5 – 5 м. Повідець одним кінцем прикріплюється до нашийника або шлеї собаки, іншим – через амортизатор до тулубу спортсмена. Використання намордника на собаці не забороняється (намордник має бути конструкції, що не ускладнює дихання собаки).
В ході виконання вправ забороняється супровід спортсмена будь-ким (лідирування).

3. Правила виконання вправи біг із собакою на відстань 1500 м.
Біг на відстань 1500 метрів може проводитись на спортивних спорудах і на місцевості. Забороняється прокладати трасу з перетинанням автомобільних або залізничних магістралей. Лінії старту і фінішу мають бути розміщені таким чином, щоб суддя-хронометрист без перешкод фіксував старт та фініш спортсмена. Ширина ліній старту та фінішу дорівнює 5 сантиметрам, колір ліній має контрастувати з кольором покриття. Обидві лінії включаються до загальної довжини дистанції. Стартовий і фінішний створи позначаються кольоровими прапорцями з обох боків бігової доріжки. Завширшки біговий коридор не може бути меншим 2 метрів. Траса має проходити на ґрунті, який забезпечує щільне зчеплення з легкоатлетичним взуттям спортсмена. Перепад висот на трасі не може перевищувати 5 метрів.
На трасі під час змагань можуть знаходитись лише спортсмени, які стартували. Спортсмен, що зійшов зі змагань, зобов’язаний швидко залишити трасу разом із собакою та інвентарем з метою уникнення створення перешкоди іншим спортсменам. На розвилках, інших місцях, де вибір напрямку руху трасою може викликати у спортсмена труднощі, траса маркірується стрічкою з прапорцями з боку можливого неправильного напрямку руху. На старті має знаходитись схема траси із зазначенням її загальної довжини та прив’язкою до орієнтирів на місцевості.
Перед лінією старту і за лінією фінішу обладнуються передстартова та фінішна зони, що огороджуються стрічкою з прапорцями. Зони мають бути розміру, що забезпечують підготовку до старту, старт, фініш спортсмена. У передстартовій зоні знаходяться судді, інші офіційні особи змагань, які виконують функціональні обов’язки. У передстартовій зоні знаходиться спортсмен із собакою (за викликом судді при учасниках для підготовки до старту). Спортсмена може супроводжувати тренер, представник або капітан команди. У фінішній зоні знаходяться судді, інші офіційні особи змагань, які виконують функціональні обов’язки. Спортсмен, який фінішував, залишає фінішну зону з метою запобігання перешкоджання фінішу наступного учасника. Тренеру, представнику або капітану команди дозволяється зустріти спортсмена у фінішній зоні і швидко залишити її разом зі спортсменом. Особа, що зустрічає спортсмена, не може знаходитись на шляху руху спортсмена в момент фінішу з метою уникнення травматизму. Особі, що зустрічає спортсмена у фінішній зоні або супроводжує спортсмена на старт, забороняється будь-яким чином привертати увагу собаки для прискорення проходження траси. За порушення спортсменами, тренерами, представниками цих вимог до них можуть бути застосовані дисциплінарні заходи за рішенням головного судді.
Ознайомлення з дистанцією, її випробування закінчується за 5 хвилин до початку змагань. Під час розминки судді зобов’язані знаходитись на робочих місцях.
За вказівкою судді-стартера “На старт!” спортсмен підходить до лінії старту (собака на пристебнутому повідці), перед нею приймає будь-яке зручне положення без перетинання лінії старту. Після фіксації положення спортсмена суддя подає команду “Увага!” і через 2-3 секунди робить постріл із стартового пістолета або подає команду “ Руш!” з одночасним відмахуванням прапорцем.
На здійснення старту спортсмену дається 2 хвилини з моменту подачі суддею-стартером першої команди “На старт!”. У випадку фальстарту спортсмену дається 1 хвилина на повторний старт. Фальстартом вважається перетин лінії старту спортсменом або собакою до сигналу судді-стартера до подолання траси. Допускається не більше двох фальстартів. За здійснення спортсменом третього фальстарту він дискваліфікується у виді програми за рішенням судді-стартера.
Спортсмен починає подолання дистанції після пострілу зі стартового пістолета (команди “ Руш!”). Помилки спортсмена і собаки враховуються після сигналу щодо початку подолання траси. В ході подолання траси спортсмен не може тримати повідець в руках, він має бути закріплений на його поясі. На повідці має бути передбачений гумовий та/або пружинний амортизатор (у чохлі з матерії). На всій дистанції спортсмену дозволяється заохочувати собаку голосом до кращого виконання буксирування. Під час подолання дистанції спортсмену забороняється використовувати команди, що спонукають собаку до агресії, а також неспортивні вирази і ненормативну лексику.
На прямих ділянках траси (через 10 метрів після закінчення віражу) спортсмену не дозволяється обганяти собаку. Обгін фіксується за наявністю просвіту між спортсменом і передньою частиною корпусу собаки. За обгін собаки прямою ділянкою траси спортсмен штрафується.
Під час проходження дистанції собаці дозволяється рухатись за межами розмітки траси. У випадку виходу спортсмена за межі розмітки траси, що викликає зменшення подоланої спортсменом дистанції, він дискваліфікується у виді програми.
Такими, що пройшли дистанцію, вважаються спортсмен і собака, які самостійно перетнули лінію фінішу (увійшли у фінішний ствір). Час, витрачений на проходження дистанції, фіксується в момент перетину площини фінішу останнім з пари спортсмен – собака.
Оцінкою спортсмена є час проходження траси з доданими штрафними секундами за порушення. Штрафні секунди, які нараховуються за порушення спортсмена і собаки, а також найбільші порушення, що часто зустрічаються та приводять до дискваліфікації під час змагань, визначаються за допомогою Таблиці 1 Додатка 5.

4. Правила виконання вправи подолання із собакою 300 метрової смуги перешкод.
Повна довжина смуги перешкод складає 300 метрів. Розміщення снарядів на смузі перешкод наведене у Додатку 6.
Випробування дистанції смуги перешкод закінчується за 5 хвилин до початку змагань у відповідній вправі.

Старт виконується таким чином: з першим кроком спортсмен зобов’язаний подати собаці команду “Поруч” або “Уперед”. Собака знаходиться без повідця. В ході подолання дистанції спортсмен зобов’язаний впливати на собаку нормативними командами перед подоланням кожної перешкоди. Забороняється використання ненормативної лексики і команд, що спонукають собаку до агресії. За механічний вплив на собаку та/або застосування ласощів під час подолання дистанції спортсмен знімається зі змагань з даного виду. За вихід собаки з траси і неповернення протягом 20 секунд спортсмен знімається зі змагань. Виходом собаки з траси вважається перетин всіма чотирма лапами собаки межі бігового коридору.
Всі перешкоди долаються спортсменом і собакою в напрямку руху дистанцією. Якщо собака або спортсмен не подолали перешкоду, позитивні бали за перешкоду не нараховуються. Спортсмен, що не подолав три перешкоди на трасі, знімається зі змагань у цій вправі.

Легкоатлетичний бар’єр спортсмен і собака долають безопорним стрибком. Торкання бар’єра не штрафується. Штрафується прохід через бар’єр, який впав. На подолання цієї перешкоди спортсмен подає собаці команду: “Уперед!”, “Бар’єр!”.

Глухий паркан собака долає стрибком. Чоловіки, юнаки і юніори долають глухий паркан будь-яким способом. Жінки, дівчата і юніорки не долають глухий паркан, вони обходять його з будь-якого боку, але їм забороняється перетинати лінію перешкоди до моменту подолання її собакою. На подолання перешкоди спортсмен подає собаці команду: “Уперед!”, “Бар’єр!”.
На сходи спортсмен і собака вбігають в напрямку руху і збігають з протилежного боку.

Під час подолання сходів спортсмен може триматися за поруччя, використовуючи їх для страховки і допомоги. Під час подолання сходів пробігати всіма сходинками не обов’язково. На подолання перешкоди спортсмен подає собаці команду: “Уперед!”, “Уперед!”.

Наблизившись до лінії гранатометання спортсмен зупиняється і фіксує собаку в будь-якому положенні (“сидіти”, “лежати” або “стояти”) відповідною командою. Повторні команди штрафуються. Положення, в якому може знаходитись собака під час виконання вправи “гранатометання”, визначається поданою спортсменом командою (“Сидіти!”, “Стояти!” або “Лежати!”). Якщо в момент кидка гранати собака не знаходився в необхідному положенні, змінив положення або перетнув лінію гранатометання хоча б однією кінцівкою, нараховується штраф. Якщо спортсмен не подав нормативну команду, штраф нараховується на кожному кидку гранати до подачі цієї команди.
Три гранати встановлюються перед лінією гранатометання. Гранатометання виконується з положення “стоячи”. Кидок виконується будь-якою рукою, будь-яким способом до влучення у ціль. Спортсмен зобов’язаний виконати три кидки в мішень, метати гранати по одній. У випадку, якщо спортсмен влучив в ціль, він має право продовжувати подолання дистанції без метання гранат, що залишилися. Командою на продовження руху дистанцією є відмахування суддею на перешкоді червоним прапорцем. Мішень вважається ураженою після прямого попадання гранати в будь-яку її частину, крім зрізу. У випадку, якщо в момент кидка гранати спортсмен зробив заступ за лінію гранатометання, попадання на даному кидку не зараховується. Моментом кидка вважається відрив гранати від руки спортсмена. У випадку, якщо спортсмен, який виконує метання на 25 метрів, послав гранату ближче 15 метрів (метання на 15 метрів – ближче 8 метрів), він штрафується. Якщо собака перетнув лінію гранатометання всіма чотирма кінцівками, спортсмен не має права робити кидок гранати. Якщо спортсмен, не повернувши собаку за лінію гранатометання, зробив кидок гранати, він штрафується. Якщо спортсмен не влучив у мішень і продовжив подолання смуги перешкод, а гранати ще залишилися, позитивні бали за вправу не нараховуються. За невлучення трьох гранат у мішень, спортсмен штрафується.

Перед ділянкою переповзання спортсмен командою “Лежати” укладає собаку, а потім командою “Повзи” направляє її на подолання ділянки. Після того, як спортсмен підбіг до ділянки переповзання, він долає цю ділянку. Спортсмен повзе таким чином, щоб груди та стегна торкалися поверхні покриття, не торкаючись сітки. Торкання сітки штрафується на кожному метрі переповзання, як і відрив грудей чи стегон. Собака має повзти, торкаючись землі грудьми чи ліктями, без перебіжок. Перебіжкою вважається переступання собакою всіма чотирма кінцівками за одночасною наявністю просвіту між покриттям, ліктями і грудьми собаки. Короткочасний відрив ліктів чи грудей собаки від покриття не штрафується. Собака має увійти в ствір переповзання і вийти з протилежного створу. Якщо собака не увійшов у ствір переповзання, а зайшов збоку, спортсмен зобов’язаний повернути і направити собаку на подолання перешкоди з потрібного боку. Якщо собака, подолавши частину ділянки переповзання, вийшов з-під сітки, спортсмен має повернути собаку будь-якими нормативними командами. У випадку, якщо собака не пройшов послідовно обидва створи переповзання в напрямку руху трасою, позитивні бали не нараховуються. Бали спортсмену і собаці нараховуються за кожен метр переповзання. Механічний вплив на собаку під час переповзання забороняється. В іншому випадку спортсмен знімається зі змагань у цій вправі.

Долаючи окоп, собака і спортсмен вбігають на поміст з розбігу, перестрибують через розрив між помостами на поміст приземлення. Для подолання перешкоди спортсмен подає собаці команду: “Уперед!”, “Уперед!”.

На бум спортсмен і собака вбігають трапом в напрямку руху і збігають протилежним трапом. У випадку, якщо під час сходження на бум жодна кінцівка собаки та нога спортсмена не торкнулася трапа, бум вважається неподоланним. Бум вважається подоланим, якщо собака і спортсмен зістрибують на землю з протилежної сторони за межами проєкції горизонтальної частини буму на землю без збігу трапом з протилежного напрямку руху. На подолання перешкоди спортсмен подає собаці команду: “Уперед!”, “Уперед!”.

Фінішування здійснюється ідентично фінішу в бігу на 1500 метрів.

Оцінкою спортсмена є час проходження траси з доданими штрафними секундами за порушення. Штрафні секунди, що нараховуються спортсмену і собаці в ході виконання вправи, визначаються за допомогою Таблиці 2 Додатка 5.

5. Визначення переможців.
Переможець визначається за сумою отриманих балів за виконання обох вправ. Кращим визнається найменший результат спортсмена (команди).