VII.6. Змагання з тріалу

1. Розподіл спортсменів за віковими групами та за статтю.
Змагання з тріалу проводяться роздільно за віковими групами та статтю.

2. Вправи для спортсменів усіх вікових груп.

Для спортсменів усіх вікових груп тріал містить вправи:
1) біг 100 метрів із собакою;
2) подолання 300-метрової смуги перешкод із собакою (на смузі перешкод розташовані: легкоатлетичний бар’єр, глухий паркан, сходи, ділянки гранатометання і переповзання, окоп, бум);
3) затримання “порушника” собакою.

3. Форма одягу спортсменів.

1) для виконання вправ “біг 100 метрів” і “затримання “порушника” – майка і труси або спортивний одяг, легкоатлетичне взуття;
2) для виконання вправи “смуга перешкод” – спортивний одяг, що прикриває лікті і коліна, легкоатлетичне взуття.

4. Предмети в руках спортсмена.
У процесі виконання вправ спортсмену забороняється тримати в руках будь-які предмети, крім випадків, які передбачені цими Правилами. У разі порушення цього пункту спортсмен знімається зі змагань з відповідного виду.

5. Використання колодок під час виконання вправи “біг на 100 метрів”.
Під час виконання вправи “біг на 100 метрів” спортсмен може використовувати для старту колодки.

6. Використання своїх спортивних гранат під час виконання вправи “смуга перешкод”.
Під час виконання вправи “смуга перешкод” спортсмен може використовувати свої спортивні гранати.

7. Екіпірування собаки.
Екіпірування собаки складає “м’який” нашийник. Під час виконання вправ “смуга перешкод” і “біг на 100 метрів” допускається використання намордника, який не заважає диханню собаки.

8. Супровід спортсмена (лідирування).
У процесі виконання вправ “смуга перешкод” і “біг на 100 метрів” забороняється супровід спортсмена будь-ким (лідирування).

9. Вимоги до покриття.
Покриття бігової доріжки для виконання вправ “біг 100 метрів” і “смуга перешкод” може бути будь-яким, але має бути рівним, щільним та забезпечувати зчеплення із взуттям.
Лінії старту і фінішу наносяться поперек бігових доріжок. Ширина ліній
5 сантиметрів, колір ліній має контрастувати з кольором покриття. Обидві лінії включаються в довжину дистанції. Стартовий і фінішний створи позначаються кольоровими прапорцями з обох боків бігової доріжки. Ширина бігового коридору дорівнює ширині бігових доріжок стадіону і не може бути менше 7 метрів.
На 100-метровій дистанції прапорцями, що відрізняються від прапорців, якими позначено стартовий і фінішний створи, позначаються кожні 3 метри бігової доріжки.

10. Розміщення снарядів на смузі перешкод.
Розміщення снарядів на смузі перешкод ідентичне розміщенню на смузі перешкод у Двоборстві та наведене у Додатку 6.

11. Розміщення обладнання для проведення вправи “Затримання порушника”.
Для виконання вправи виділяється майданчик розміром 50х50 метрів. Стартова позиція спортсмена із собакою обмежена квадратом розміром 2х2 метри, відстань від стартової точки до укриття дорівнює 50 метрам.
Майданчик розбивається на дві зони: перша зона дорівнює 30 метрам, друга – 20 метрам. Друга зона має три сектори, 5 метрів кожний.

12. Умови і порядок виконання вправи “біг 100 метрів”.
За вказівкою судді-стартера “На старт!” спортсмен підходить до лінії старту і фіксує собаку ліворуч від себе в будь-якому з положень: “сидіти”, “стояти”, “лежати”. Механічний вплив на собаку не дозволяється. Собака не може змінювати положення до сигналу щодо початку руху. Після виконання собакою поданої команди спортсмен перед лінією старту приймає положення для “високого” чи “низького” старту.
Після фіксації спортсмена суддя подає команду “Увага!” і через 1-2 секунди робить постріл із стартового пістолета чи подає команду “Руш!” з одночасним відмахуванням прапорцем. Якщо собака до сигналу початку руху змінив прийняте положення чи перетнув лінію старту будь-якою частиною тіла, суддя припиняє старт командою “Поверніть собаку!”, потім знову подає команду “На старт!”. На здійснення старту спортсмену надається 2 хвилини з моменту подачі суддею-стартером першої команди “На старт!”. У випадку фальстарту спортсмену дається 1 хвилина з моменту фальстарту на повторний старт. Повторна вказівка “На старт!” подається після того, як спортсмен перетнув лінію старту в зворотному напрямку.
Спортсмен починає біг після пострілу зі стартового пістолета або за командою судді – стартера “Руш!”. З першим кроком спортсмен подає собаці команду “Поруч!”.
У процесі бігу спортсмену забороняється впливати на собаку будь-яким чином. За повторні команди, подані спортсменом собаці під час виконання вправи, спортсмену нараховуються штрафи.
Забороняється використання ненормативної лексики і команд, що спонукають собаку до агресії.
За механічний вплив на собаку та (або) використання ласощів спортсмен знімається зі змагань з даного виду. Ненавмисне торкання собаки не штрафується.
У процесі подолання дистанції собака не може відхилятися від спортсмена назад, уперед або вліво більш, ніж на 3 метри, або відхилятися вправо (перетинати бігову доріжку перед спортсменом або за ним). За відхилення собаки на відстань, більшу трьох метрів, перетину бігової доріжки перед спортсменом або за ним собака штрафується. У разі відхилення собаки назад або вперед більше, ніж на 15 метрів, спортсмен знімається з вправи. У випадку виходу собаки з траси спортсмен зобов’язаний повернути собаку і продовжувати біг дистанцією з місця виходу собаки з траси. Виходом собаки з траси вважається перетин межі бігового коридору (правої межі правої бігової доріжки чи лівої межі лівої бігової доріжки) усіма чотирма лапами.
Виконання вправи вважається закінченим, якщо спортсмен і собака самостійно перетнули лінію фінішу. Спортсмен і собака мають пройти фінішний ствір, інакше залікові бали за вправу не нараховуються. Фініш фіксується в момент торкання площини фінішу спортсменом або собакою, в залежності від того, хто з них перетинає лінію фінішу останнім. Спортсмен після перетину лінії фінішу має право впливати командами на собаку, що залишився на дистанції, але не може перетинати лінію фінішу в зворотному напрямку, інакше спортсмен знімається з вправи.

13. Умови і порядок виконання вправи “смуга перешкод”.
Випробування дистанції смуги перешкод закінчується за 5 хвилин до початку змагань.
Старт та фінішування виконується відповідно до старту у вправі “біг на 100 метрів”.
Порядок виконання вправи “смуга перешкод” здійснюється ідентично виконанню вправи “смуга перешкод” у Двоборстві.

14. Умови і порядок виконання вправи “затримання порушника”.
Спортсмен із собакою займає стартову позицію у квадраті 2х2 метри і очікує виходу фігуранта.
Утримання спортсменом собаки за нашийник не дозволяється.
За сигналом судді фігурант виходить з-за укриття, привертає увагу собаки і рухається у бік прапорця, розташованого на відстані 15 м від укриття.
В момент, коли фігурант дістається прапорця, спортсмен пускає собаку на затримання, а сам залишається у стартовій точці.
Нормативна команда “Фас!”. Спортсмену забороняється подавати собаці додаткові команди. За керування собакою на відстані до моменту хватки спортсмен знімається з даної вправи.
Як тільки фігурант дістанеться прапорця суддя включає секундомір.
У цей момент фігурант розвертається в бік спортсмена і, переходячи на біг, рухається назустріч собаці, вигукуючи загрозливі звуки. Його рука зі стеком (тонкою паличкою з ремінною петлею на кінці, що застосовується як батіг) має знаходитися вгорі, імітуючи замах.
Прийнявши собаку, фігурант проводить розворот на 270 градусів і робить “доріжку” з 12 – 15 кроків в бік другої зони.
Протягом усієї доріжки фігурант наносить собаці 3 удари стеком в область холки.
В момент хватки і під час проведення доріжки проводиться перевірка на постріл (всього 3 постріли).
Якщо собака кидає рукав після кожного удару чи замаху та (або) у момент пострілу, вона знімається з цієї вправи.
Коли фігурант дістається другої зони, він зупиняється і припиняє боротьбу з собакою.
Спортсмен, залишаючись у стартовій точці, за сигналом судді подає собаці команду “Дай” і одну з фіксуючих команд (“Сидіти”, “Лежати”, “Стояти”). Якщо спортсмен подав фіксуючу команду “Сидіти”, подача іншої фіксуючої команди буде розцінюватись, як перекручування команди.
Одночасно з подачею сигналу на зняття собаки суддя включає секундомір. Як тільки собака відпустив рукав і виконав фіксуючу команду, суддя відраховує 10 секунд на витримку і подає фігуранту сигнал на “втечу”.
Допускається зміна положення собаки на вільній охороні без відходу від фігуранта. Якщо собака відходить від фігуранта більше ніж на 3 м, спортсмен знімається з цієї вправи, а якщо залишається в триметровій зоні (кружляє) – собака штрафується. Якщо після закінчення 30 секунд собака не знятий командою з рукава, спортсмен знімається з цієї вправи.
Кожна додаткова команда і кожна спроба собаки атакувати фігуранта впродовж часу перевірки витримки караються штрафом.
При спробі втечі фігуранта собака має без команди атакувати і утримувати хватку рукава до проходження фігурантом трьох секторів другої зони, після чого фігурант зупиняється і припиняє опір.
Собака має атакувати фігуранта відразу. Якщо собака атакував фігуранта не в першому секторі, а в другому чи в третьому, він карається штрафом. Якщо фігурант перетнув всі три сектори і не був атакований собакою, спортсмен знімається з виконання вправи.
Спортсмен, залишаючись у стартовій точці, подає команду “Дай” і фіксуючу команду.
Після того, як собака відпустив рукав і виконав фіксуючу команду та після витримки, суддя подає спортсмену сигнал на підхід.
Допускається зміна положення собаки на вільній охороні без відходу від фігуранта.
Якщо собака відходить від фігуранта більше ніж на 3 метри – спортсмен знімається з цієї вправи, а якщо залишається в триметровій зоні (кружляє) – собака штрафується.
Якщо після закінчення 30 секунд собака не знятий командою з рукава, спортсмен знімається з цієї вправи.
Кожна додаткова команда і кожна спроба собаки атакувати фігуранта впродовж часу перевірки витримки караються штрафом.
Після виконання собакою фіксуючої команди спортсмен за сигналом судді швидко підбігає до собаки, після чого подає собаці фіксуючу команду “Лежати”, а фігуранту командує “На три кроки назад, руки вгору”.
Фігурант відходить на три кроки назад і піднімає руки.
Як тільки фігурант зайняв вихідне положення, спортсмен подає собаці команди “Лежати”, “Охороняй”, йде до фігуранта, обходить його, забирає в нього стек і повертається до собаки. Після цього спортсмен подає фігуранту команду “Опустити руки”.
Як тільки фігурант опустить руки, спортсмен подає собаці команду “Поруч” і обходить фігуранта з боку руки, на яку одягнутий захисний рукав та займає положення поряд з фігурантом, подає команду фігуранту “Кроком руш”, а собаці команду “Поруч”. Після цього здійснюється бокове конвоювання фігуранта в бік суддів. Під час конвоювання фігуранта спортсмен із собакою має знаходитись поруч з фігурантом.
Кожний зрив собаки на фігуранта, відставання чи випередження собакою під час руху та кожна додаткова команда караються штрафом.
Спортсмен підводить фігуранта до суддів і подає йому команду “Стій”, а сам фіксує собаку командою “Поруч”. Зафіксувавши собаку рукою за нашийник, спортсмен передає стек судді.
Конвоювання фігуранта виконується на відстань 8-10 метрів.

15. Оцінка вправ спортсмена.
Оцінка вправ спортсмена в тріалі складається з оцінок, нарахованих за виконання вправ.
Оцінка за час, показаний в ході виконання вправи “біг 100 метрів”, визначається за допомогою Таблиць 1, 2 Додатка 11. За час на 100 метровій дистанції, менший ніж 12.2 секунд для юнаків, юніорів і чоловіків та менший ніж 13.8 секунд для дівчат, юніорок і жінок до 700 залікових балів за кожні 0.1 секунди нараховується додатково 10 балів. Якщо результат, показаний спортсменом, знаходиться між двома результатами, наведеними в таблицях, в ході визначення кількості балів враховується кращий результат в таблицях. Якщо спортсмен показав на дистанції час 20.1 секунд і більший для юнаків, юніорів і чоловіків та 22.1 секунди і більший для дівчат, юніорок і жінок, бали за вправу не нараховуються. Штрафні бали в ході виконання вправи “біг 100 метрів” наведені в Таблиці 3 Додатка 11. Штрафні бали, нараховані за чистоту проходження дистанції, віднімаються від балів, нарахованих за час подолання дистанції 100 метрів.
За виконання вправи “Смуга перешкод” спортсмену і собаці можуть бути нараховані 1100 балів. Результат у балах за час, показаний на “смузі перешкод”, визначається за Таблицями 4, 5 Додатка 11. У групах чоловіків, юніорів і юнаків за час 1 хв. 10.0 сек. (у групах дівчат, юніорок і жінок – 1 хв. 20.0 сек.) – спортсмену нараховується 1100 балів. За час на “смузі перешкод” менший, ніж 1 хв. 10.0 сек. для чоловіків, юніорів і юнаків та 1 хв. 20.0 сек. для дівчат, юніорок і жінок за кожні 0.5 секунди до 1500 залікових балів додається 10 балів. Якщо результат, показаний спортсменом, знаходиться між двома результатами, наведеними в таблицях, в ході визначення кількості балів показаний спортсменом результат прирівнюється до кращого результату в таблиці. Якщо спортсмен показав на дистанції час 2 хв. 00.1 сек. і більший для чоловіків, юніорів і юнаків та 2 хв. 10.1 сек. і більший для дівчат, юніорок і жінок, бали за вправу не нараховуються. Штрафні бали в ході виконання вправи наведені в Таблиці 6 Додатка 11. Штрафні бали, нараховані за чистоту проходження траси, віднімаються від балів, нарахованих за час подолання траси.
Максимальна оцінка за вправу “Затримання порушника” 1000 балів. З максимальної оцінки за вправу вираховуються штрафні бали. Результат в балах за час, показаний під час виконання вправи, визначається за Таблицею 7 Додатка 11. За час, менший ніж 1 хв. 20.0 сек., за кожні 0.5 секунди нараховується 10 балів до 1000 залікових балів. Якщо спортсмен показав на дистанції час 3 хв. 40.0 сек. і більший, бали за вправу не нараховуються. Штрафні бали при виконанні вправи наведені у Таблиці 8 Додатка 11.
Попередню оцінку, отриману у вправі, судді демонструють відразу. У вправі “біг 100 метрів” демонструється час і штрафні бали. У вправі “смуга перешкод” демонструється час і штрафні бали на всіх перешкодах.
Спортсмен, знятий з вправи “біг 100 метрів”, допускається до інших вправ, крім випадків, коли спортсмен знятий за грубе поводження з собакою чи неетичне поводження. У даному випадку результат виступу спортсмена анулюється.
Спортсмен, який у вправі “смуга перешкод” набрав суму балів меншу, ніж 50% залікових очок, або знятий з виконання цієї вправи, до вправи “затримання порушника” не допускається. У даному випадку за вправу “затримання порушника” спортсмену бали не нараховуються.