VII.1. Змагання з аджиліті

1. Загальні вимоги до проведення змагань:

1) кількісний склад команди, залікова кількість учасників, характер заліку на змаганнях обумовлюється Положенням;
2) форма одягу спортсмена – спортивний костюм і спортивне взуття;
3) під час виступу спортсмена наявність на ньому стартового номера обов’язкова;
4) під час проходження траси спортсмену забороняється тримати будь-що в руках (крім естафетної палички під час виконанні вправи “естафета”);
5) спортсмени не мають права вносити із собою в ринг нічого, що може додатково впливати на керування собакою (наприклад: свисток, повідець, поясна сумка, корм у кишені, іграшка тощо);
6) під час проходження траси на собаці не може бути ніякого спорядження, предметів і одягу (нашийник, намордник, кофта тощо). Виключення складає гумка чи шпилька для фіксації чубчика собаки, якщо без гумки чи шпильки чубчик закриває очі собаки;
7) протести щодо суддівства приймаються і розглядаються тільки у випадку наявності відеозапису, де чітко зафіксовано момент проходження траси, який опротестовується;
8) судді своїми діями не можуть створювати перешкод подоланню траси.

2. Учасники змагань:

1) якщо Положенням не визначені вікові групи, вважається, що змагання проводяться в групі дорослих. В разі проведення змагань для осіб
з інвалідністю для спортсменів обов’язкова наявність свідоцтва, що підтверджує групу інвалідності;
2) для окремих категорій змагань може бути передбачена група осіб літнього віку;
3) спортсмени, які відносяться за віком до груп юнаків та дівчат або юніорів та юніорок, можуть бути заявлені в групу чоловіків та жінок, виходячи з рівня їх спортивної майстерності;
4) якщо на змаганні передбачено розподіл за віковими групами, спортсмен може бути заявлений тільки в одній групі.

3. Особливості суддівства.
Суддівство всіх трас може здійснювати один рефері, для траси (або декількох трас) може бути призначений окремий рефері. Якщо суддівство всіх трас здійснюється одним рефері, він є головним суддею змагань. Якщо суддівство трас здійснюють різні рефері, призначається головний суддя змагань.
За рішенням головного судді змагань суддя при учасниках робить контрольні виміри собак і заносить результати до спеціального протоколу.
Суддя при учасниках має право відкласти вихід спортсмена на старт, якщо зріст собаки перевищує гранично припустимий для цього класу. Він зобов’язаний негайно доповісти головному судді, який зробить контрольні виміри росту собаки. Якщо результати контрольного виміру росту собаки показали перевищення гранично припустимого значення, головний суддя приймає рішення щодо дискваліфікації спортсмена на змаганнях.
Рефері організує виміри загальної довжини сформованої траси. Загальна довжина траси заноситься до протоколу. Шляхом ділення загальної довжини траси на швидкість подолання, що встановлюється суддею, визначається контрольний час. За перевищення контрольного часу проходження траси нараховуються штрафні бали з точністю до сотих часток секунди.
Контрольний час застосовується тільки на індивідуальних змаганнях на трасах аджиліті і двоборства (аджиліті + джампінг). В індивідуальних змаганнях на трасах багатоборства (аджиліті, джампінг, снукер і гемблерз), а також у командних змаганнях встановлюється тільки граничний час проходження траси. Граничний час встановлюється, як правило, як полуторна величина контрольного часу.

4. Ростові класи собак.
Змагання проводяться враховуючи ростові класи собак (Екстра-Тої, Тої, Міні, Середній, Максі). Вимоги до розміру перешкод для різних ростових класів собак визначені у Таблиці 1 Додатка 1 до цих Правил. Програми виступів у кожному ростовому класі, як правило, збігаються між собою на одному заході. Собаки ростом 26 см та нижче можуть за вибором спортсмена приймати участь у змаганнях у ростовому класі Екстра-Тої або Тої. Якщо спортсмен бере участь у ростовому класі Екстра-Тої на змаганнях, які є відбірковими на чемпіонати Світу, його результати не враховуються у рейтинг відбору на чемпіонат Світу.
Якщо Положенням передбачений змішаний склад команди (із різних груп та/або ростових класів), спортсмени цих груп та/або ростових класів проходять однакові траси.

5. Результати та нагородження.
Якщо в класі бере участь менш п’яти спортсменів, для нагородження їх результати можуть бути об’єднані з іншим класом таким чином: клас
Екстра-Тої поєднується з класом Тої та Міні, а Середній клас – із класом Максі. Спортсмени класів, що було об’єднано, мають бігти однакові траси, розміри перешкод мають відповідати ростовому класу.

6. Інвентар та устаткування.
Мінімальні розміри рингу, на якому розміщуються перешкоди, 20 м х 40 м. Форма рингу прямокутна. Границі рингу обтягуються стрічкою або стрічкою з прапорцями. За можливістю, ближче до старту і фінішу відповідно мають бути передбачені входи на ринг і виходи з рингу. Поверхня рингу має бути рівною, не слизькою. Відповідно до Правил на поверхню рингу наноситься розмітка.

На змаганнях використовуються перешкоди:
1) перешкоди із зонами торкання: бум, гойдалки, гірка;
2) перешкоди без зон торкання: бар’єри, віадук або стінка, жорсткий тунель, колесо, стрибок у довжину, слалом.

Вимоги до перешкод (розмір, спосіб фарбування тощо) наведені у Додатку 2 до Правил.
Перед змаганнями головний суддя особисто перевіряє перешкоди, організує їх виміри і дає висновок щодо можливості використання на змаганнях. Перешкоди не можуть бути травмонебезпечними для спортсменів та собак.
Колір та система розфарбування перешкод значення не має, крім перешкод із зонами торкання. Розфарбування перешкод має бути яскравим і гармонічним. Поверхні перешкод із зонами торкання фарбуються у два довільних кольори. Кольори поверхонь перешкод із зонами торкання обов’язково мають контрастувати один з одним. Контраст між цими кольорами необхідний для точного визначення заступа собаки в зону торкання.
Поверхні перешкод із зонами торкання не мають бути слизькими. Для зниження ковзання на поверхнях гумові килимки і матерія не використовуються. Поверхня перешкод має виключати травмування подушечок лап собаки.
Перешкоди із зонами торкання на трасі джампінгу не використовуються.

7. Загальні вимоги до розміщення перешкод та їх подолання.
Схему розміщення перешкод формує рефері, що здійснює суддівство на цій трасі. Розміщення перешкод має бути оригінальним для кожних змагань. Рефері має сформувати трасу таким чином, щоб максимально виключити можливість виходу собаки за територію рингу через занадто близьке розташування огородження рингу до перешкоди, яка долається. Рефері має представити організаторам змагань схему розміщення перешкод не менш, ніж за 30 хвилин до відкриття змагань. Для розміщення перешкод у розпорядження рефері виділяється обслуговуючий персонал.
Якщо дозволяють місцеві умови, для розминки виділяється спеціальне місце, де встановлюються 2-3 бар’єри. Розминку забезпечує суддя на розминці відповідно до Положення і програми змагань.
Перед змаганнями ознайомлення собаки з трасою забороняється. У встановлений організаторами і рефері час спортсмену дозволяється ознайомитися з трасою без собаки.
За викликом судді при учасниках спортсмен має з’явитися до передстартової зони. Спортсмен, що не з’явився протягом 2-х хвилин з моменту виклику, знімається з траси.
За сигналом судді щодо готовності до суддівства спортсмен може починати подолання траси. Старт фіксується в момент перетину площини старту грудьми собаки. Спортсмену дозволяється для здійснення старту вийти на трасу без собаки (виключенням є старт другого і наступного учасників естафети). Собака стартує з поверхні рингу. Забороняється для утримання собаки на старті використовувати сторонню допомогу.
Під час проходження траси спортсмену дозволяється будь-якими командами голосом і жестами спонукати собаку до подолання перешкод. Забороняється вживання спортсменом команд ненормативної лексики і непристойних жестів. Спортсмену забороняється навмисно торкатися собаки або перешкод, самому долати перешкоди.
Фініш фіксується в момент перетину грудьми собаки площини фінішу.

8. Правила подолання перешкод.
Слалом має долатися собакою так, щоб перша стійка цієї перешкоди знаходилась ліворуч від собаки, наступну стійку собака долає так, щоб вона виявилася праворуч, потім ліворуч і т.д. до кінця перешкоди. Собака має обходити кожну стійку з відповідного боку, не пропускаючи жодної.
Гірку собака долає, забігаючи на похилу поверхню перешкоди, заступивши в зону торкання хоча б однією лапою, а потім, подолавши верхню грань гірки і вставши на протилежну похилу поверхню всіма чотирма лапами, збігає з неї, заступивши в зону торкання хоча б однією лапою.
Бум собака долає, забігаючи по трапу, заступивши в зону торкання хоча б однією лапою, потім пробігає горизонтальною площиною, після чого, ставши на протилежний трап усіма чотирма лапами, збігає з нього, заступивши в зону торкання хоча б однією лапою.
Гойдалку собака долає, забігаючи на кінець, що лежить на землі, заступивши в зону торкання хоча б однією лапою, підіймається поверхнею та переносить центр ваги гойдалки на протилежний бік. Після того, як гойдалка почала рухатись вниз, собака чекає, поки вона торкнеться землі, а потім збігає з лежачого на землі кінця гойдалки, заступивши в зону торкання хоча б однією лапою.
Колесо собака долає безопорним стрибком крізь отвір колеса і приземлюючись з протилежного боку.
Жорсткий тунель собака долає, вбігаючи з одного боку, пробігаючи всередині нього і вибігаючи з протилежного боку.
Стрибок у довжину собака здійснює безопорним стрибком поперек елементів, не зачіпаючи лапами елементів перешкоди і землі між ними та приземлюючись з протилежного боку. Стрибок має бути зроблений між обмежувальних стійок, установлених на кутах перешкоди.
Стінку, віадук і бар’єри собака долає безопорним стрибком. Собака не має збити незакріплені елементи перешкоди.
У випадку, якщо відбулося падіння елемента перешкоди без участі собаки, рефері запускає секундомір і зупиняє проходження траси. Після усунення недоліків рефері дає спортсмену вказівку зайняти місце на дистанції, де він і його собака знаходились в момент виникнення недоліків. Рефері подає сигнал до продовження подолання дистанції, виключаючи секундомір. Під час підведення підсумків виступу спортсмена показання секундоміра рефері віднімаються від загального часу проходження траси.

9. Правила виконання вправ на трасі аджиліті.
Завданням спортсмена на трасі аджиліті є проходження встановленої суддею траси з дотриманням визначеної послідовності подолання перешкод і напрямку руху ними, а також демонстрація найменшого часу без порушень.
Траса складається з подолання 16-25 перешкод. Перешкоди з зонами торкання, а також слалом не можуть розташовуватись на трасі першими і останніми. Стрибок у довжину і колесо розташовуються таким чином, щоб спортсмен мав дійсну можливість завести собаку для їхнього подолання по прямій.
Траса формується таким чином, щоб чергова перешкода знаходилася від попередньої на відстані 5-7 м при абсолютному мінімумі 3,5 м. Під час формування траси не може використовуватись варіант маршруту, коли перешкода має бути подолана повторно відразу після її подолання.
Під час формування траси рефері має враховувати час, що необхідний для відновлення перешкоди (для перешкод, які мають падаючі елементи тощо), якщо перешкода долається собакою не один раз під час проходження траси.
Черговість і напрямок подолання перешкод позначається табличками
з порядковими номерами, що встановлюються біля перешкод.
Для старту і фінішу використовуються два різних бар’єри, один бар’єр або лінія на поверхні рингу. Якщо перша і остання перешкода на трасі не збігаються, лінія має бути і перед першою перешкодою, і після останньої.
Рефері організує виміри загальної довжини сформованої траси. Загальна довжина траси заноситься рефері до протоколу. Шляхом ділення загальної довжини траси на швидкість подолання, що встановлюється суддею відповідно до Таблиці 1 Додатка 3, визначається контрольний час. За перевищення собакою контрольного часу проходження траси нараховуються штрафні бали
з точністю до сотих часток секунди.
Перед початком змагань рефері доводить до учасників змагань контрольний і граничний час подолання траси, довжину траси, послідовність подолання перешкод.
Перешкоди долаються тільки у встановленій послідовності та напрямку, що є однаковими для всіх спортсменів даної групи і класу цих змагань. Змінювати послідовність чи напрямок подолання перешкод спортсмену забороняється.
Порушення, допущені в процесі подолання траси, можуть кваліфікуватись як помилка, відмова, порушення, що приводить до дискваліфікації. За кожну помилку чи відмову спортсмену нараховується 5 штрафних балів. Спортсмену, дискваліфікованому на трасі, нараховується 120 штрафних балів у тих програмах/змаганнях, де враховуються бали за декілька вправ.
У випадку здійснення порушення, кваліфікованого як помилка, собака не може знову долати перешкоду (за виключенням слалому).

Помилками вважаються:
1) ненавмисне торкання спортсменом собаки чи перешкоди;
2) падіння перешкоди або його елемента в момент чи після стрибка собаки через торкання собакою перешкоди (торкання собакою перешкоди чи його елемента не штрафується);
3) збивання стійки під час стрибка в довжину;
4) відсутність заступа собакою в зону торкання під час підйому на перешкоду та під час спуску з неї;
5) зістрибування з гойдалки після початку її хитання (у тому числі з зони торкання) до того моменту, як дошка торкнулася землі;
6) пропуск стійок слалому за умови правильного входу в нього.

Відмовою вважається:
1) зупинка собаки перед перешкодою або на дистанції (не вважається відмовою або помилкою зупинка собаки на перешкоді). Під зупинкою розуміється одночасне перебування всіх чотирьох лап собаки на землі протягом візуально визначного проміжку часу;
2) відхилення від подолання перешкоди шляхом її обходу збоку (перетинання уявлюваної прямої, що проходить передньою межею будь-якої перешкоди);
3) прохід собаки під планкою бар’єра;
4) стрибок собаки між рамою і колесом;
5) пробіжка елементами або між елементами стрибка у довжину або стрибок собаки повз передню чи задню пару обмежувальних стійок, а також поперек даної перешкоди;
6) витаскування собакою голови чи лапи з тунелю чи вихід з нього назад;
7) заскакування з землі на гірку таким чином, що передні лапи не торкаються похилої поверхні під час сходження;
8) заскакування з землі на горизонтальну поверхню буму;
9) зістрибування собаки з буму чи гірки, перш ніж вона поставить усі чотири лапи на похилу поверхню спуску;
10) зістрибування з гойдалки до початку хитання дошки, заскакування на гойдалку за віссю хитної дошки;
11) невірне входження в слалом.

У випадку здійснення собакою порушення, що кваліфікується як відмова, спортсмен зобов’язаний забезпечити повторне подолання перешкоди без порушень.
Нарахування штрафних балів на слаломі має свої особливості. Максимальна кількість штрафних балів обмежується 15, вони розподіляються: дві можливих відмови – 10 балів; усі помилки в ході подолання слалому – 5 балів. Усі порушення, що не відносяться до відмови, зараховуються як одна помилка, після кожної помилки учасник зобов’язаний повернути собаку до місця здійснення помилки або до початку слалому і подолати слалом правильно. Не вважається відмовою або помилкою зупинка собаки під час проходження слалому. Якщо собака правильно не подолала слалом і перетнула лінію наступної перешкоди або подолала її, спортсмен дискваліфікується на трасі.

За порушення, що призводять до дискваліфікації, спортсмен може бути:
1) дискваліфікований тільки на трасі;
2) дискваліфікований на змаганнях (з анулюванням усіх результатів).
Порушення, що призводять до дискваліфікації тільки на трасі:
1) перевищення максимального часу проходження траси;
2) здійснення собакою трьох порушень, які кваліфікуються як відмова;
3) подолання (спроба подолання) перешкоди не у встановленій послідовності;
4) подолання (спроба подолання) перешкоди в напрямку, протилежному зазначеному;
5) подолання (спроба подолання) наступної перешкоди, якщо на попередній перешкоді допущене порушення, яке кваліфікується як відмова або помилка, що вимагає виправлення (на перешкоді слалом), після чого перешкода не була подолана правильно;
6) навмисне торкання спортсменом собаки або перешкоди;
7) руйнування собакою або спортсменом перешкоди до її подолання;
8) прохід собакою на слаломі двох і більш розривів поспіль у зворотному напрямку;
9) втрата спортсменом контролю над собакою більш ніж на 10 секунд;
10) вихід собаки за межі рингу через втрату спортсменом контролю над собакою;
11) забруднення рингу;
12) неявка спортсмена на старт протягом 2-х хвилин з моменту виклику суддею;
13) старт собаки не з землі або використання сторонньої допомоги для утримання собаки на старті;
14) подолання перешкоди, стартового чи фінішного створу спортсменом;
15) ознайомлення собаки з трасою (вихід собаки на ринг поза часом виступу).

Порушення, що призводять до дискваліфікації на всьому змаганні з анулюванням всіх оцінок:
1) укус собакою офіційної особи змагань;
2) прояв собакою агресії в ринзі або в передстартовій зоні до офіційних осіб, інших учасників, собак;
3) створення перешкоди виступу іншого учасника;
4) неспортивне поводження (використання ненормативної лексики, непристойних жестів, суперечка із суддею тощо);
5) грубе поводження з собакою.

Після дискваліфікації учасника на трасі він зобов’язаний негайно залишити трасу (крім тих випадків, коли Положенням дозволяється проходження траси до кінця такими учасниками). У випадку продовження проходження учасником траси він може бути дискваліфікований на всьому змаганні.
У випадку здійснення спортсменом серйозних дисциплінарних порушень інформація щодо порушень надається головним суддею до дисциплінарної комісії ВФКС для розгляду питання щодо дискваліфікації спортсмена на термін, більший ніж змагання.

Рефері фіксує порушення спортсмена і собаки під час виступу і сигналізує щодо нарахування штрафу:
1) помилка – піднята вгору рука з розкритою долонею;
2) відмова – піднята вгору рука із стиснутим кулаком;
3) дискваліфікація – свисток або високо підняті схрещені руки.

Першість в особистому заліку визначається за найменшою сумою штрафних балів за результатами проходження траси. Оцінка за трасу складається зі штрафних балів, нарахованих за перевищення контрольного часу проходження траси, а також за чистоту (помилки і відмови, що допущені під час проходження траси). Кращим результатом серед спортсменів, які не отримали штрафів (тобто уклалися в контрольний час і не мають штрафів за чистоту), визнається результат з найменшим часом проходження траси. Для визначення командного заліку використовується система: час проходження траси + штраф.

10. Правила виконання вправ на трасі джампінгу.
На трасі джампінгу спортсмен виконує завдання з подолання встановленої суддею траси з дотриманням черговості подолання перешкод і напрямку руху ними, з найменшим часом проходження траси та без порушень.
Траса джампінгу складається з перешкод без зон торкання. Кількість перешкод на трасі – від 17 до 20. Вимоги до формування траси джампінгу та її подолання, правила суддівства аналогічні вимогам на трасі аджиліті.
Контрольний час подолання траси джампінгу визначається за Таблицею 2 Додатка 3.
Граничний час встановлюється полуторною величиною контрольного часу.
Спортсмену, який дискваліфікується на трасі джампінгу, нараховується 100 штрафних балів у тих програмах/змаганнях, де враховуються бали за кілька трас.
Особиста і командна першість визначається аналогічно визначенню першості для траси аджиліті.

11. Правила виконання вправ для парної і командної естафети.
Траси естафети проходять пари спортсменів або команда. Завданням спортсменів є послідовне (без зупинки після фінішу попереднього спортсмена) подолання трас естафети. Проходження траси відбувається з дотриманням встановленої рефері послідовності перешкод і напрямку руху ними з метою демонстрації найменшого часу без порушень.
На рингу перешкоди розставляються з метою формування однієї траси для змагань, в яких спортсмени команди виступають з собаками одного ростового класу, або двох трас для змагань, в яких спортсмени або команда виступають з собаками різних ростових класів. Для трас естафети використовується не менше 15 перешкод. Кожна з трас естафети має передбачати подолання не менше 9 перешкод. Вимоги до трас естафети аналогічні вимогам до траси аджиліті. Не обов’язково використовувати всі перешкоди з зонами.
У парній естафеті, якщо Положенням передбачена участь спортсменів з собаками різних ростових класів, один з учасників біжить першу трасу, інший учасник – другу.
Для участі в командній естафеті команда формується зі спортсменів із собаками двох будь-яких ростових класів або одного ростового класу (якщо Положенням не встановлене інше). У командній естафеті, де Положенням передбачена участь спортсменів із собаками різних ростових класів у парі/команді, спортсменам з собаками одного ростового класу присвоюються непарні номери, з собаками іншого ростового класу – парні номери. Спортсмени з непарними номерами біжать першу трасу, з парними – другу. Призначення ділянок траси для парних і непарних номерів здійснює рефері.
До моменту старту першого спортсмена учасники з собаками мають знаходитись в розміченій зоні передачі естафети. Зона має бути розмічена з метою забезпечення зручного старту і фінішу спортсменів. У зоні передачі естафети собаки знаходяться без нашийників і повідців. Якщо спортсмен тримає собаку, він має робити це не у грубій формі. Учасники мають знаходитись в зоні передачі естафети до закінчення виступу останнього учасника команди.
Спортсмен може тримати естафетну паличку будь-яким чином. Замах на собаку естафетною паличкою вважається грубим поводженням із собакою. Естафетна паличка передається одним учасником іншому в зоні передачі естафети (з рук у руки) без кидка.
Правила суддівства ідентичні правилам суддівства на трасі аджиліті.

Додаткові штрафи:
1) передача естафети поза зоною, кидок палички –
20 балів;
2) упускання палички на трасі – 10 балів;
3) кожне хапання собакою естафетної палички – 10 балів.

У разі неявки одного з членів команди на старт у зону передачі естафети, створенні перешкоди виступу іншої команди, перебування собаки в зоні в нашийнику чи на повідці, порушенні правил виходу з зони, агресії собаки
в зоні – вся команда дискваліфікується. Якщо собака зробив порушення, що призводить до дискваліфікації на трасі (порушив послідовність подолання), суддя сигналізує щодо дискваліфікації учасника, учасник припиняє проходження траси і біжить у зону для передачі естафети. Цьому учаснику нараховуються 120 штрафних балів.
Секундомір включається в момент виходу першим собакою з зони передачі естафети, виключається в момент входу останнього собаки в зону передачі естафети. Результат естафети – час всіх членів команди + штраф всіх членів команди.
Кращою в естафеті визнається команда, що витратила на виконання вправи найменший час з найменшим штрафом за чистоту.
Допомога тренера або третіх осіб у зоні передачі естафети під час виконання вправи не допускається.

12. Правила виконання вправ на трасі гемблерз (джокер).
Завдання спортсмена на трасі гемблерз (джокер) – набір позитивних балів за успішно подолані перешкоди. Послідовність подолання перешкод у відкриваючому періоді самостійно визначається спортсменом. Послідовність подолання перешкод в періоді джокера визначається суддею. Спортсмен зобов’язаний набрати максимальну кількість балів за встановлений суддею час.
У гемблерзі застосовуються такі ж перешкоди, як на трасі аджиліті. Траса гемблерз містить відкриваючий період для набору балів і спеціальний період, який називається джокер (або гембл). Суддя встановлює час для кожного періоду окремо, хронометражом виступу враховується тільки загальний час виступу.

Відкриваючий період. Відлік часу починається в момент перетину грудьми собаки уявної площини старту. Завдання спортсмена – набрати максимальну кількість балів шляхом керування собакою. Послідовність подолання перешкод визначається спортсменом на свій розсуд протягом встановленого суддею часу. Час відкриваючого періоду – від 20 до 50 секунд залежно від кількості встановлених перешкод. Кожна успішно подолана перешкода приносить визначену кількість балів. Успішно подоланою вважається подолана без помилки перешкода. Штрафні бали за помилки не нараховуються, позитивні бали не зараховуються. Відмови у відкриваючому періоді не враховуються. У відкриваючому періоді бали нараховуються за успішне подолання кожної перешкоди не більше двох разів. Якщо собака у відкриваючому періоді долає перешкоду третій раз, бали за цю перешкоду не нараховуються. Бар’єри, збиті собакою під час виконання вправи, не відновлюються.
Суддя на свій розсуд має право збільшити вартість будь-якої однієї перешкоди чи комбінації перешкод, якщо їх розташування або сполучення створює додаткову складність і вимагає додаткового заохочення. У разі розподілу вартості перешкод і нарахування додаткових балів суддя має враховувати розташування перешкод та їх складність.
Суддя може скористатися системою нарахування балів на свій розсуд, враховуючи приклади систем, наведені у Таблиці 1 Додатка 4.
Відкриваючий етап завершується за сигналом (свистком) судді-хронометриста. Секундомір не зупиняється. Якщо в момент подачі свистка собака знаходиться в процесі подолання перешкоди, бали за перешкоду нараховуються у випадку виключення можливості здійснення помилки подолання (собака вже ступив до другої контактної зони тощо).

Період джокера. Час виконання джокера встановлюється суддею і складає від 10 до 20 секунд. Джокер може бути встановлений окремою трасою з послідовністю, визначеною суддею, або може являти собою часовий проміжок, де бали набираються аналогічно відкриваючому періоду. Бар’єри, збиті собакою в процесі вправи, не відновлюються. Спортсмен має право знову використовувати перешкоди, що вже були два рази подолані у відкриваючому періоді.
Джокер складається не менше, ніж з трьох перешкод. Час проходження джокера встановлюється, виходячи з часу реального проходження траси джокера з урахуванням часу, необхідного спортсмену для переходу до першої перешкоди джокера.

У джокер можуть бути включені:
1) перешкоди, заборонені до подолання;
2) тільки одна контактна перешкода чи слалом;
3) керування собакою з відстані не ближче 5 метрів (що позначається лінією).

Під час виступу спортсмену забороняється користуватися будь-якими пристосуваннями для визначення часу, що подають звукові та інші сигнали. За спробу вплинути на виступ спортсмена суддя має право дискваліфікувати осіб, які беруть участь у змаганнях та причетні до цього, включаючи спортсмена. Якщо до інциденту причетний тренер будь-якої команди, дискваліфікується вся його команда, навіть якщо тренер не зазначений у заявці.
На трасі гемблерз використовується не менше 15 перешкод. Поруч із кожною перешкодою встановлюється табличка з її “вартістю”. Старт і фініш позначаються лінією.
У відкриваючому періоді спортсмен не може використовувати дві і більш перешкоди поспіль у будь-якому напрямку з траси джокера. Якщо у відкриваючому періоді собака збив планку бар’єра з траси джокера, спортсмен позбавляється права подолання джокера.

Суддя може встановити, що:
1) бали нараховуються за кожну успішно подолану перешкоду джокера;
2) бали нараховуються за весь джокер в цілому за умови успішного подолання всіх його перешкод без помилок та/або відмов;
3) у випадку успішного подолання всіх перешкод траси джокера без помилок і відмов, бали за відкриваючий період подвоюються (з нарахуванням балів за перешкоди джокера чи без такого);
4) під час подолання джокера враховуються тільки помилки, відмови не враховуються;
5) у період джокера застосовуються інші рішення судді, що відповідають духу вправи.

Секундомір зупиняється в момент перетину грудьми собаки уявної площини фінішу. У випадку, якщо спортсмен не вклався у визначений суддею час, суддя-хронометрист сигналізує другим свистком щодо закінчення часу джокера. У цьому випадку суддя має визначити можливість нараховування балів (за перешкоду, подолану в момент свистка, за весь джокер, за обидва періоди, чи нараховується штраф).
У відкриваючому періоді спортсмену забороняється стояти без дії в зоні перешкод або джокера, навмисно долати перешкоди, які вже не дають балів, з метою дочекатися закінчення часу відкриваючого періоду. В такому випадку спортсмен дискваліфікується.
Рішення судді щодо порядку виконання вправи мають поширюватись на всіх учасників змагання і доводяться спортсменам суддею перед початком розминки.
Кращим визнається спортсмен з найбільшою сумою балів, набраних за визначений суддею для виконання вправи час.
Під час проходження траси суддя голосно повідомляє кількість балів, нарахованих за успішно подолані перешкоди. Якщо суддя не нараховує бали за перешкоду, кількість балів не заявляється, а суддя сигналізує рукою щодо помилки.

13. Правила виконання вправ на трасі снукер.
На трасі снукер спортсмен виконує завдання набору максимальної кількості позитивних балів за успішно подолані перешкоди у встановлений суддею час.
На трасі снукер використовуються такі ж перешкоди, як на трасі аджиліті.

Снукер складається з:
1) відкриваючого періоду, в якому перешкоди долаються в будь-якій послідовності для набору балів за успішне подолання кожної перешкоди або комбінації;
2) закриваючого періоду з визначеною суддею трасою.

У відкриваючому періоді використовується мінімум 6 перешкод (3 червоних + 3 кольорових), які можуть принести максимум 24 бали. Спортсмен зобов’язаний направляти собаку на перешкоди в наступній послідовності: червоний – будь-який кольоровий – інший червоний – будь-який кольоровий – третій червоний – будь-який кольоровий. Червоних перешкод може бути від 3 до 5.

Спортсмен має набирати бали шляхом направлення собаки на перешкоди за такою системою:
1) до початку подолання кольорової перешкоди необхідно успішно подолати червону;
2) кожна червона перешкода долається лише один раз, незалежно від допущеної на ній помилки;
3) за подолання перешкоди з помилкою бали за неї не нараховуються;
4) між червоними може долатися та сама кольорова перешкода.

Відмови у відкриваючому періоді не враховуються.

У відкриваючому періоді нарахування балів припиняється, спортсмен закінчує виконання вправи в разі:
1) після невдалого подолання червоної перешкоди (збита планка) собака посилається на кольорову перешкоду;
2) подолано червону перешкоду і ту ж саму або іншу червону;
3) подолано червону перешкоду, а потім дві кольорові поспіль;
4) подолано червону перешкоду, потім – кольорову і ту ж саму червону;
5) встановлений час вийшов.

Після закінчення відкриваючого періоду спортсмен і собака без зупинки переходять до закриваючого періоду, що представляє собою трасу з 6 перешкодами і дає максимум 27 балів. Перешкоди в закриваючому періоді долаються в такій послідовності: жовта (2 бали) – зелена (3 бали) – коричнева (4 бали) – синя (5 балів) – рожева (6 балів) – чорна (7 балів). Якщо останньою перешкодою відкриваючого періоду була жовта перешкода, вона ж долається повторно як перша перешкода закриваючого періоду.

У закриваючому періоді нарахування балів припиняється, спортсмен закінчує виконання вправи в разі:
1) перешкода долається з помилкою чи відмовою (якщо відмови враховуються);
2) порушена послідовність подолання перешкод;
3) встановлений час вийшов.

Відмови враховуються тільки в другому періоді на розсуд судді.

У випадку, якщо спортсмен не вклався у визначений суддею час, суддя-хронометрист сигналізує свистком щодо закінчення часу вправи. Після свистка спортсмен зобов’язаний припинити подолання перешкод і перетнути фінішну лінію. Секундомір зупиняється в момент перетину грудьми собаки фінішної лінії. Бали, що набрав спортсмен до сигналу щодо закінчення визначеного часу, зберігаються. Якщо в момент свистка собака знаходиться в процесі подолання перешкоди, бали за перешкоду нараховуються у випадку, якщо в цей момент вже виключається можливість здійснення помилки (собака вже вступив у другу контактну зону).
Суддя встановлює загальний час проходження обох періодів. Під час виступу спортсмену забороняється користатися будь-якими пристосуваннями для визначення часу, що подають звукові та інші сигнали. За спробу вплинути на виступ спортсмена суддя має право дискваліфікувати осіб, які беруть участь у змаганнях та причетні до цього, включаючи спортсмена. Якщо до інциденту причетний тренер будь-якої команди, дискваліфікується вся його команда, навіть якщо тренер не зазначений у заявці.
Старт і фініш позначаються лінією.
Траса снукер містить мінімум 9 перешкод з “вартістю” від 1 до 7.
Червоними перешкодами завжди є бар’єри. Іншого кольору можуть бути будь-які перешкоди на розсуд судді, але бали за їх подолання мають нараховуватись відповідно до складності перешкоди, її розташування на трасі або того й іншого.
Кольори снукеру для позначення “вартості” наведені у Таблиці 2 Додатка 4.
Рішення судді щодо порядку виконання вправи мають поширюватись на всіх учасників змагання і оголошуються спортсменам суддею перед початком розминки.
Кращим визнається результат спортсмена з найбільшою сумою балів, набраних за визначений суддею для виконання вправи час.

14. Правила виконання вправ на трасі тайм-гембл.
На трасі тайм-гембл спортсмен виконує завдання заявити до виступу передбачуваний результат проходження встановленої суддею траси (у секундах з точністю до сотих) і пройти цю трасу з мінімальним відхиленням від заявленого результату.
Вимоги до розміщення траси у вправі тайм-гембл такі ж, як для траси аджиліті, за винятком кількості перешкод – від 9 до 15. Подолання траси і суддівство в процесі її проходження здійснюється ідентично трасі аджиліті.
Після розминки спортсмен заявляє судді-секретарю передбачуваний результат майбутнього виступу на трасі. Під час виступу спортсмену забороняється користуватися будь-якими пристосуваннями для визначення часу, що подають звукові та інші сигнали. За спробу вплинути на виступ спортсмена суддя має право дискваліфікувати осіб, які беруть участь у змаганнях та причетні до цього, включаючи спортсмена. Якщо до інциденту причетний тренер будь-якої команди, дискваліфікується вся його команда, навіть якщо тренер не зазначений у заявці.
Для визначення фактичного результату після проходження спортсменом траси суддя-секретар додає до часу проходження траси штрафні бали, нараховані за помилки і відмови. Суддя має оголосити “вартість” помилок і відмов до початку змагань. Різниця між заявленим і фактичним результатами є підсумком виступу спортсмена. Кращим визнається результат спортсмена з найменшим відхиленням між заявленим і фактичним результатами виступу.

15. Правила виконання вправ на трасі енергія і швидкість.
На трасі енергія і швидкість спортсмен виконує завдання з послідовного (без зупинки) подолання ділянки траси, що складається з перешкод із зонами торкання (“енергія”), а потім ділянки джампінгу (“швидкість”).
Старт здійснюється ідентично старту на трасі аджиліті.
Ділянка “енергія” може складатися з перешкод із зонами торкання, слалому і складного бар’єру. Для ділянки “енергія” суддею встановлюється граничний час, що має бути реально здійсненним. За помилку чи відмову на ділянці “енергія” спортсмен позбавляється права подолання ділянки “швидкість” і дискваліфікується. Якщо не було помилок чи відмов, але спортсмен направляє собаку на швидкісну ділянку до того, як мине встановлений час, результат успішного подолання ділянки “енергія”
не враховується в разі визначення першості.
Першість визначається тільки за результатами проходження ділянки “швидкість”. Після подолання останньої перешкоди ділянки “енергія” у момент подолання першої перешкоди ділянки “швидкість” (бар’єр) запускається другий секундомір, що фіксує час проходження цієї ділянки траси.
Штрафи за помилки і відмови на ділянці “швидкість” ідентичні штрафам на трасі аджиліті. Результатом виступу спортсмена є час + штраф.
Кращим визнається результат спортсмена, собака якого подолала ділянку “швидкість” з найменшим часом і найменшим штрафом після успішного проходження ділянки “енергія”.

16. Особливості підведення підсумків в особистому і командному заліках.

Змагання з аджиліті можуть проводитись з використанням декількох трас:
1) двоборство (аджиліті + джампінг);
2) тріал (аджиліті + джампінг + естафета);
3) багатоборство (в особистому заліку до багатоборства входять аджиліті, джампінг, снукер і гемблерз; в командному заліку – аджиліті, джампінг, снукер, гемблерз і естафета).

З двоборства проводяться тільки особисті змагання. Для визначення результатів у двоборстві використовується система штрафу за перевищення контрольного часу разом зі штрафом за чистоту проходження траси. Може застосовуватись система підрахунку результатів за часом проходження траси разом зі штрафом за чистоту проходження траси. Кращим визнається результат спортсмена з найменшим штрафом на обох трасах. У разі однакових результатів перевага надається учаснику з кращим результатом на трасі аджиліті.
З триборства проводяться командні змагання. Для визначення командних результатів у триборстві контрольний час на трасах аджиліті і джампінг не використовується. Система підрахунку результатів за час проходження траси разом зі штрафом за чистоту проходження траси. Кращим визнається результат команди з найменшим штрафом на трьох трасах. У разі однакових результатів перевага надається команді з кращим результатом у естафеті.
Для визначення результатів у багатоборстві штрафні бали на трасах аджиліті, джампінгу і естафети переводяться в позитивні бали вираховуванням штрафу з контрольних чисел.
Підсумковий результат у багатоборстві визначається додаванням результатів на трасах снукер і гемблерз, а також позитивних балів, нарахованих за проходження трас аджиліті, джампінгу і естафети відповідно до Таблиці 3 Додатка 4.
У багатоборстві кращим визнається результат команди (учасника), що має найбільшу кількість позитивних балів. У разі однакових результатів перевагу має команда (учасник) із кращим результатом за естафету.